החיפוש של גוגל קיבל שדרוג כחול לבן

עודד ירון הארץ, קפטן אינטנרט 25.3.09 25.03.2009 09:55

אוריון שפיתח אורי אלון הישראלי יקל על הגולשים למצוא חיפושים קשורים. ל"הארץ" הוא מספר שזו רק ההתחלהאוריון שפיתח אורי אלון הישראלי יקל על הגולשים למצוא חיפושים קשורים. ל"הארץ" הוא מספר שזו רק ההתחלה
גוגל מציעה לראשונה לקהל גירסה מחודשת של מנוע החיפוש שלה עם טכנולוגיית אוריון, שפותחה בידי סטודנט ישראלי בשם אורי אלון, בלימודיו באוניברסיטת ניו סאות ויילס באוסטרליה.
הטכנולוגיה, שגוגל המשיכה בפיתוח אחרי רכישתה ב-2006, מאפשרת הבנה טובה של ההקשר אליו מכוונת שאילתת החיפוש. לטכנולוגיה זו שימושים פוטנציאלים רבים במנוע החיפוש. השימוש הראשון המושק היום הינו שיפור ה"חיפושים הקשורים" המוצעים למשתמש.
אלון, שמשמש ראש פרויקט בקבוצת איכות החיפוש בחברה, הסביר ל"הארץ" כי השיטה מגדילה מאוד את היכולות של גוגל להציע מילים קשורות. "פיתחנו את היכולת להבין את ההקשר או המשמעות של החיפוש בזמן אמת וכך להוציא את האסוציוציות של נושאים שקשורות לחיפוש", אמר אלון, "זה כאילו יש לך מישהו שמוצא את את המושגים הכי קשורים מתוך כל האינטרנט".
אלון הסביר בעבר ניתן היה לקבל מושגים קשורים לאחוזים בודדים משאילתות החיפוש, כאשר ברוב המקרים היה מדובר בחיפושים נפוצים מאוד. כעת, תודות לשילוב אוריון, הכיסוי גדל, גם מבחינת מספר השפות, שהגיע ל-37, ובהן גם עברית; וגם מבחינת מילות החיפוש, כאשר באנגלית מדובר ברוב החיפושים. לחיפושים בשיטה החדשה יש רלוונטיות גדולה יותר לכוונתו של המשתמש. גם כאשר החיפוש יכלול מילים רבות, תוכל גוגל לזהות מושגים קשורים, ולהציע חיפושים קשורים עבור ביניהן עברית.
לדוגמה, כאשר נחפש בגוגל את המילים "תרגילים בזמן הריון" יבין מנוע החיפוש שמושגים כגון "תרגילי בטן", "תרגילי נשימה", "כאבי גב תחתון", ו"תרגילי יוגה" עשויים להיות רלוונטים לחיפוש. על בסיס מושגים דוגמת אלו יוצגו בפני המשתמש הצעות לחיפושים אחרים רלוונטיים, כאשר בהקלקה על אחד מהם יופעל חיפוש חדש שעשוי להוביל את המשתמש למידע בו הוא מעוניין.
אלון מוסיף כי מדובר רק ביישום הראשון של הטכנולוגיה וכי היא צפויה להיכנס לתחומים נוספים בחיפוש של גוגל. כשהוא נשאל מדוע הפיתוח ארך זמן כה רב, הוא הסביר כי זה נבע מהצורך לשלב את זה לתוך התשתית של גוגל, "כלומר כל שאילתה ושאילתה שהמנוע מקבל תזכה לטיפול של אוריון".

למקור


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה