טכנולוגיה סמנטית להבנת שפה

שאול שקד 17.07.2013 20:40
טכנולוגיה סמנטית להבנת שפה


עובד הידע (Information Worker) של ימינו הורגל ע"י Google לראות את העולם דרך מסך החיפוש. הוא מקליד אוסף מילים, והמערכת מחזירת לו תשובות רלוונטיות ממרחבי הרשת. היכולות המדהימות של מנועי החיפוש ברשת גורמת למשתמשים ולאנשי IT לחשוב כי אם רק יבחרו את מנוע החיפוש המתאים - מאגרי המידע האגורים בארגון שלהם יידעו להחזיר תשובה לשאלותיהם.רקע

עובד הידע (Information Worker) של ימינו הורגל ע"י Google לראות את העולם דרך מסך החיפוש. הוא מקליד אוסף מילים, והמערכת מחזירת לו תשובות רלוונטיות ממרחבי הרשת.

היכולות המדהימות של מנועי החיפוש ברשת גורמת למשתמשים ולאנשי IT  לחשוב כי אם רק יבחרו את מנוע החיפוש המתאים - מאגרי המידע האגורים בארגון שלהם יידעו להחזיר תשובה לשאלותיהם. כמעט כל לקוח פוטנציאלי שפגשנו שאל אותנו: "מדוע איני יכול לקבל תשובות כמו מ- Google?".

הבעיה של ארגונים (Enterprises) שונה מזו ש- Google פותר:

1.       שאלות ארגוניות עוסקות בישויות כמו אנשים (כגון לקוחות), ארגונים/חברות, מוצרים וכו'. המידע על ישויות אלה חבוי באוסף של מסמכים ופרטי מידע מובנים ומובנים למחצה ברחבי הארגון. התשובה לשאלה ארגונית/עסקית נדרשת להצליב בין כלל המידע על כל סוגיו והפורמטים שלו.

2.       קשר בין ישויות הוא מידע בעל ערך עסקי רב. במקרים רבים שאלת המשתמש תהיה על ישויות הקשורות לישויות אחרות (למשל "אדם בשם X  המועסק בחברה, העוסקת ב- Y").

3.       לארגונים יש לעיתים מערכות תפעוליות קיימות, העונות לשאלות ייעודיות (לדוגמא: מערכת התאמת טביעת אצבעות, או התאמת אנשים לפי מאפיינים מסוימים). למעשה הצורך הוא בשילוב של מערכות אלה בשאילתה האירגונית.

לעיתים ארגונים מאמינים כי מנוע אחזור חדש ישפר משמעותית את יכולתם לענות על שאלות ארגוניות.

כמוסבר לעיל דרישות האחזור הארגוני רחבות בהרבה מאחזור מסמכים Google style., - ומנוע אחזור הוא רק חלק אחד (אם כי חשוב) בפתרון.

פתרון לאחזור ארגוני מחייב שילוב של כלים שונים, וכן שילוב של תשתית חזקה אשר תשלב אותם בצורה אינטגרטיבית.

הניסיון בשילוב של מנועי אחזור במגוון ארגונים מעיד על המורכבות הרבה של עולם האחזור, - נדרשת הבנה עמוקה, וניסיון רלבנטי.

לצורך זה בנינו את NSDE כתשתית המאפשרת לגייס את כל המידע של הארגון  למתן תשובה עסקית/ארגונית.

מהו NSDE?

תחום המודיעין בנס TSG מימש מגוון של מערכות מידע עבור ארגוני מודיעין גדולים במהלך העשור האחרון. אלה מערכות אשר נועדו לממש חזון של מאגר מידע אחיד לכל הארגון. מערכות אלה טיפלו בכל מחזור החיים של מידע מודיעיני, מקליטתו במערכת, הערכתו, ביצוע של קטלוג ומיצוי ידע, ושירותי אחזור מתוחכמים.

על בסיס הניסיון שהצטבר, וכן דרישות לקוח חדשות, החלטנו לממש תשתית אשר תספק לארגון (אזרחי או ממשלתי) שירות אחזור אחד, אשר:

ü      אינו כבול למערכת יחידה.

ü      יכול לאחד את איי המידע בארגון.

מפעיל על כלל המערכות בארגון כלי אחזור ואנליזה שונים.

 

מצגת ההרצאה

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה