מנועי חיפוש בעברית – סקירה זמנית – מרץ 2008

עפר דרורי עלון SIGTRS 26.03.2008 10:29
מנועי חיפוש בעברית – סקירה זמנית – מרץ 2008


הסקירה האחרונה שהוצאתי לגבי מנועי חיפוש בעברית הייתה ביוני 2006. בסקירה הוצגו כל השחקנים למנועים בעברית, שישה במספר בצמוד לנתונים טכניים על הנציגות שלהם בארץ. לאחרונה קבלתי מספר בקשות לעדכון הסקירה. בעבר הייתי מפיץ סקירה אחת לשנה והשוק היה יציב יחסית. בשנה שעברה נמנעתי מהפצת מידע היות ואי הבהירות בשוק הייתה גדולה ולא ניתן היה לכתוב דברים ברורים. לנוכח הזמן שחלף ובקשות שקבלתי כאמור אני מצרף מספר מילים על השוק בארץ וזאת באופן זמני עד להתבהרות השוק.מנועי חיפוש בעברית – סקירה זמנית – מרץ 2008

 

עפר דרורי – offerd@gmail.com

 

הסקירה האחרונה שהוצאתי לגבי מנועי חיפוש בעברית הייתה ביוני 2006. בסקירה הוצגו כל השחקנים למנועים בעברית, שישה במספר בצמוד לנתונים טכניים על הנציגות שלהם בארץ.

לאחרונה קבלתי מספר בקשות לעדכון הסקירה. בעבר הייתי מפיץ סקירה אחת לשנה והשוק היה יציב יחסית. בשנה שעברה נמנעתי מהפצת מידע היות ואי הבהירות בשוק הייתה גדולה ולא ניתן היה לכתוב דברים ברורים. לנוכח הזמן שחלף ובקשות שקבלתי כאמור אני מצרף מספר מילים על השוק בארץ וזאת באופן זמני עד להתבהרות השוק.

 

המנועים הישראלים נשארו יציבים וללא שינוי, הכוונה כמובן ל- XRS מבית 2001 ול- WizDoc מבית חשבשבת. למי ששכח כבר בסקירה הקודמת התייחסתי לכך שמוצר נוסף InterTEXT  מבית SPL אינו נתמך ויש הגירה של לקוחות המפעילים מוצר זה למוצרים חליפיים. אצל יצרני החוץ חלו שינויים גדולים עפ"י הפירוט:

 

1.                      Verity נרכשה ע"י אוטונומי, בזמנו העברתי לחברי קבוצת העניין אחזור טקסט (SIGTRS – www.sigtrs.org ) ידיעה בעניין. הבעייתיות הייתה שלחברת אוטונומי היה מנוע משלה ולטווח רחוק חברות לא נוטות להחזיק שני מוצרים דומים. זה פשוט לא כלכלי. בזמנו חברת אוטונומי התחייבה לתמיכה של שנתיים בסדרת המוצרים של וריטי.

 

2.                      RetrievalWare של קונברה נרכשה ע"י FAST. גם במקרה זה יש בעייתיות היות ולחברת Fast יש מוצר משלה (במקור חברה נורווגית שפיתחה את האתר Alltheweb כאתר חיפוש מבוסס המנוע). לקוחות המוצר RetrievalWare מקבלים תמיכה בחו"ל עד להתבהרות העסקה. אז מה היה לנו ? חברת Fast  עם שני מוצרים דומים שנרכשה ע"י חברה שלישית (מיקרוסופט). האם יתכן שהמוצר של קונברה נקנה על מנת להרוג את המוצר ולהעביר את לקוחותיו ל- Fast ?

 

 

3.                      עוד בטרם התרגלנו לרעיון יצאה הודעה שחברת מיקרוסופט רוכשת את Fast. למיקרוסופט מוצרים דומים משל עצמה, האם יתכן שמיקרוסופט מכירה בכך שהמנועים שפיתחה אינן איכותיים מספיק והרכישה של Fast נועדה לרכוש את הטכנולוגיה והמוצר ולהתאימו לסביבת המוצרים של מיקרוסופט ? האם זה הולך להיות מוצר החיפוש המרכזי של מיקרוסופט ?

 

4.                      DTSearch האמריקאית ללא שינוי מהותי, לאחרונה משקיעה בתמיכה בשפה העברית במנוע שלה ואף הוסיפה אפשרות להטמעת המילון המורפולוגי של מלינגו למוצר.

 

המגמה כפי שנראית מניתוח הפעולות הוא צמצום במספר השחקנים העצמאיים כאשר להערכתי יש בכך ירידה בקרנה של ההתמחות והמקצועיות על חשבון עליית קרנה של העסקה הכלכלית. יתכן שאף אחת מחברות מנועי החיפוש לא הניבה מספיק רווחים כדי שתתקיים לאורך זמן. שוק האחזור הוא מורכב וייחודי אבל  כנראה אינו מספיק גדול כדי לייצר הכנסה מספיקה שתחזיק חברה לאורך זמן בצורה כלכלית.

 

השאלה המרכזית היא מה מוביל חברה בעלת מוצר אחזור לקנות מוצר דומה. יש שיטענו שהקנייה היא על מנת להרוג את המוצר המתחרה, יש שיגידו שהסיבה היא רכישת סל הלקוחות של החברה הנרכשת. תהיה הסיבה אשר תהיה. צמצום השוק לא פועל לטובת לקוחות מוצרי האחזור. צמצום במוצרים בדרך כלל גורר ירידה בהתמחות , במקצועיות ובתחרות.

 

להערכתי, העיתוי הנוכחי הוא לא העיתוי המומלץ לבצע בחירה של מוצר אחזור חדש אלא אם כן מתקיים מצב של חוסר ברירה ויש לקדם פרויקט שהלקוח רוצה בו. ארגונים שיכולים להמתין להתבהרות השוק ימנעו מעצמם סיכון כלכלי.

 הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה