מחקר בתיק דיגיטאלי בבתי המשפט – כיצד?

ירדן ירדני 18.07.2011 05:30
מחקר בתיק דיגיטאלי בבתי המשפט – כיצד?


הנהלת בתי המשפט הוא גוף הניהול של הרשות השופטת. תחת הרשות פועלים כל בתי המשפט בארץ, בהם בית המשפט העליון, 6 בתי משפט מחוזיים, 25 בתי משפט שלום ו-6 בתי דין לעבודה. בתום מאמץ פיתוח של כ-300 שנות אדם ב-4 שנים, החלה הטמעתה של מערכת נט המשפט בתחילת שנת 2007, הטמעה שהסתיימה במאי 2010. המערכת משרתת כ-3,600 משתמשים פנימיים בהם כ-700 שופטים ורשמים. בנוסף, המערכת משרתת אוכלוסיית עו"ד גדולה (כ-7,000 בעלי כרטיס חכם), ואת כל אזרחי מדינת ישראל.רקע
הנהלת בתי המשפט הוא גוף הניהול של הרשות השופטת. תחת הרשות פועלים כל בתי המשפט בארץ, בהם בית המשפט העליון, 6 בתי משפט מחוזיים, 25 בתי משפט שלום ו-6 בתי דין לעבודה. בתום מאמץ פיתוח של כ-300 שנות אדם ב-4 שנים, החלה הטמעתה של מערכת נט המשפט בתחילת שנת 2007, הטמעה שהסתיימה במאי 2010. המערכת משרתת כ-3,600 משתמשים פנימיים בהם כ-700 שופטים ורשמים. בנוסף, המערכת משרתת אוכלוסיית עו"ד גדולה (כ-7,000 בעלי כרטיס חכם), ואת כל אזרחי מדינת ישראל.

 המערכת מבוססת על תיק אלקטרוני אקטיבי, המנוהל תהליכית באמצעות מנוע תהליכים. המערכת שינתה את אופן ההתנהלות בתיקי בתי המשפט והפכה את העבודה עתירת מסמכי הנייר לעבודה בתיק אלקטרוני ללא נייר. ביום נפתחים כ-4,000 תיקים חדשים, ובמערכת מתוייקים מידי יממה כ-135,000 מסמכים חדשים. כל המסמכים המוגשים בנייר במזכירויות בתי המשפט נסרקים ומתוייקים בתוך התיקים האלקטרוניים. באמצעות אתר האינטרנט יכולים עורכי דין בעלי כרטיס חכם להגיש מסמכים החתומים בחתימה אלקטרונית מאושרת כמתחייב מתקנות סדר הדין.

 תיוק המסמכים, ניהול מחזור החיים שלהם והאינדוקס שלהם מתבצע בתוך מערכת ניהול תוכן ארגוני מבוססת דוקומנטום. מחזור חיים של מסמך כולל 7 שלבים בינהם המרה ל-PDF, המרה ל-PNG עטוף ב-XML, זיהוי טקסט OCR, אינדוקס באמצעות FAST, ופיבלוש מסמך באתר האינטרנט. תהליכים אלה מאפשרים גישה אחידה לכל מסמכי התיק הן למשתמשים הפנים ארגוניים והן למשתמשים החיצוניים (עו"ד, צדדים בתיק וכל שאר האזרחים). יכולת חשובה נוספת המתאפשרת, היא איתו מסמכים לפי מחרוזת טקסט חפשית. זהו יתרון עצום שלא היה קיים בתיקי הנייר.
 
תאור טכני של מערכת נט המשפט

  מחקר בתיק דיגיטאלי בבתי המשפט – כיצד?
מערכת נט המשפט – תאור טכני
 
זהו יישום מוכוון שירותים (SOA), שמתפרס באמצעות  שימוש במודל תלת-שכבתי סטנדרטי עם שירותי רשת, שמספקים את הקישורים ביניהן. שכבת בסיס הנתונים משתמשת בשרת   SQL 2005של מיקרוסופט, ונבנתה על-ידי שימוש בפתרון ארכיטקטורת המערכות 2.0 של מיקרוסופט (MSA). בחרנו ב-MSA בשל האבטחה, המדרגיות scalability)), האמינות וקלות האינטגרציה, שהיינו צריכים לספק ל-5,000 תחנות העבודה של הנהלת בתי המשפט על-פני 45 אתרים.
 
שכבת היישום פותחה כולה בכלי הפיתוח Visual C#® .NET 2003 של מיקרוסופט,  והיא נשענת על מערכת ארגונית לניהול תוכן אלקטרוני של Documentum כדי לנהל את מחזור החיים של מסמכים ולדאוג לאינטגרציה עם צד השרת, ה-SQL 2005 . מסמכים עוברים עיבוד רב שלבי, ובהם סריקה (כ-135,000 דפים מוגשים בנייר בכל יום!), המרה ל-PDF, זיהוי טקסט (OCR), המרה ל-PNG בעל מעטפת XML ופרסום באינטרנט. המרות אלו מבוצעות באמצעות עשרות מעבדים גראפיים עם תוכנת Olive. תת מערכת זו ערוכה לעבד ולאחסן כ-70 מיליון דפים בשנה (כ-170,000 דפים ביממה). בנוסף ליכולות אלו, מסוגלת תת מערכת זו לטפל בכ-800,000 בקשות לאחזור מסמכים ביום עבודה, בקצב של פחות משנייה למסמך!

 שרתי BizTalk® 2004 ו-K2, מייצרים את תזרים העבודה (WorkFlow) עבור המערכת באמצעות דחיפת  משימות לסלי העבודה של המשתמשים (יישום קצה ייעודי), בדומה לפריטי דוא"ל. תת מערכת זו הופכת למעשה את מערכת ניהול התיקים לאקטיבית ע"י ייזום פעילויות שמקבל כל משתמש בסל העבודה האישי.

 לוחות הזמנים של ההתדיינויות בביהמ"ש (משימות שמיעת דיונים בתיקים) מסונכרנים ישירות משרת ה-SQL 2005 לשרת ה- Exchange® 2003 באמצעות ממשק מקוון ייעודי. Outlook® 2003  מציג אותן כפגישות רגילות למשתמשים ומקנה סביבת משתמש מוכרת לצורך הגישה לתיקי בימ"ש ו/או ניהולם. מתוך פגישות אלו המופיעות ביומן, ניתן לצלול ישירות לתיק האלקטרוני לצורך עיון בתיק או לצורך ניהול פרוטוקול הדיון.

 שירותי הרשת מספקים את הקישורים בין שכבת היישום לממשק המשתמש, שמוענקים הן על-ידי לקוח חכם עשיר המותקן בחוות שרתי טרמינל המבוססת על תוכנת Cockpit, והן על-ידי יישום לקוח מבוסס דפדפן (WEB), שפותח באמצעות Microsoft ASP.NET, על-מנת לספק גישה דרך הרשת למרכז המידע הציבורי ולאתר האינטרנט.מצגת ההרצאה

מחקר בתיק דיגיטאלי בבתי המשפט – כיצד? from offer drori on Vimeo.

ירדן ירני הנהלת בתי המשפטהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה