מדינת ישראל היא מתנה חד פעמית

עפר דרורי 04.05.2016 23:00
יוסי פלד בתפקידו כאלוף

יוסי פלד בתפקידו כאלוף


היות ומפגש הקבוצה השנה חל בדיוק ביום הזיכרון לשואה ולגבורה מצאתי לנכון להקריא קטע זה בפתח המפגש (5 במאי 2016). כותרת המסמך היא מדברים שכתב יוסי פלד (בשנת 2009) שהיה אלוף פיקוד הצפון ונמסרו להקראה במסגרת משלחת צה"ל לאושוויץ לאלדד אורן חבר המשלחת שנלחם תחת פיקודו של יוסי פלד במלחמת יום הכיפורים.מדינת ישראל היא מתנה חד פעמית

 

עפר דרורי

כותרת המסמך היא מדברים שכתב יוסי פלד (בשנת 2009) שהיה אלוף פיקוד הצפון ונמסרו להקראה במסגרת משלחת צה"ל לאושוויץ לאלדד אורן חבר המשלחת שנלחם תחת פיקודו של יוסי פלד במלחמת יום הכיפורים.

יוסי פלד שהיה ילד קטן בזמן מלחמת העולם השנייה, נמסר לאימוץ למשפחה נוצרית ושרד כאשר חלק ממשפחתו נספו בשואה עלה לארץ והתגייס לחיל השריון בשנת 1959. פלד עשה קריירה מרשימה בצה"ל וסיים את שירותו בשנת 1991 לאחר שכיהן כאלוף פיקוד הצפון.

אלדד אורן ביקש מיוסי פלד שיכתוב דבר מה למשלחת צה"ל "עדים במדים". פלד הרים את הכפפה וכתב בין היתר:

"יצאתם למסע חשוב, כמשלחת המייצגת את צה"ל, צבא מדינת היהודים, דבר המקבל משנה תוקף בדיוק בנקודה בה הנכם עומדים ומשתאים מול הנגלה לפניכם, ולא מאמינים שכך נרצחו יהודים רק לפני שישים שנה בשל דתם ומוצאם.

איני יכול שלא לקשור את סיפורי האישי כניצול שואה, שאמנם ניצלתי בזכות העובדה שגדלתי כילד נוצרי, אך משפחתי נספתה במשרפות אושוויץ. במהלך חיי האישיים והציבוריים, כל אירוע ופסגה שכבשתי, קיבל משנה חשיבות עם הידיעה שאני שרדתיאני ניצחתי.

סיפורי האישי הוא רק מרכיב קטן בפסיפס הזיכרון הקולקטיבי כולו של מדינת ישראל ועם ישראל, אך אותי הוא ילווה עד סוף חיי, ואותו אני דואג לספר בכל הזדמנות.

בעבר, הוזמנתי ע"י ראש ממשלת ישראל, מר יצחק רבין ז"ל, לבוא לביקור רשמי בגרמניה כנציג צבא היהודים, אלוף בצה"ל. בתחילה סירבתי, אך ראש הממשלה, מר יצחק רבין, הפציר בי לבוא, וציין, כי סיפורי האישי הוא תמצית סיפורו של העם היהודי.

במהלך ביקורי הרשמי בגרמניה נאלצתי להצדיע לדגל בעת השמעת ההמנון הגרמני. כאלוף בצה"ל נאלצתי לבלוע את הרוק ולהצדיע, והדבר שחלף במוחי בעת השמעת ההמנון הוא האם אבי, שנטבח ע"י מכונת ההשמדה הנאצית, מתבייש בי או גאה בי. לא הייתה לי תשובה לשאלה זו אז, וגם אין לי תשובה לשאלה זו היום.

יש הטוענים, כי אילו לא התרחשה השואה, לא הייתה קמה מדינת ישראל. אני אומר, שאם הייתה קמה מדינת ישראל בזמן, השואה לא הייתה מתרחשתמדינת ישראל היא מתנה חד פעמית שהעניקה לנו ההיסטוריה, ועלינו לעשות כל שניתן בכדי לשמור עליה. אם נפספס הזדמנות זו, לא נקבל הזדמנות שנייה".

(ההדגשה שלי)

דברי הסיום מהדדים אצלי מאז שנחשפתי לראשונה לדבריו של פלד והם כנראה אמת צרופה. השמירה על המדינה אינה רק חובתם של חיילי צה"ל ושאר כוחות הביטחון אלא משימה המוטלת על כתפיו של כל אחד ואחת מאתנו בחיי היום יום יום.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה