מפת הדרכים של החיפוש הארגוני במיקרוסופט: MOSS

חנה לוסטיג 26.10.2009 15:28
מפת הדרכים של החיפוש הארגוני במיקרוסופט: MOSS - sharepoint 2010


בהרצאה הוצגו יכולות של מנוע החיפוש של SharePoint 2010. פירוט בכתבה המצורפת. 

SharePoint 2010 Search – מבט מהיר מלמעלה

מאת: רונה לוסטיג, יועצת ראשית בשירותי היעוץ של מיקרוסופט

 

לפני שאחל לספר לכם אודות מנוע החיפוש החדש המשולב ב-SharePoint 2010, אני מבקשת להזכיר כי התכנים בהמשך המאמר מתיחסים לסביבת ביטא מוקדמת של המוצר.

 

מנוע החיפוש של SharePoint 2010 מציג יכולות חדשות וחידושים ארכיטקטונים, כגון: טופולוגיה תשתיתית גמישה ובעלת יכולת צמיחה, ממשק משופר לניהול השרת ו-PowerShell לאוטומציה מהירה, ניטור עם אפשרות לשילוב System Center Operations Manager (SCOM) ודוחות המאפשרים התמקדות על גורמי בעיות כדי לשפרם.

ה-BDC מתקדם, מרחיב יכולות ואפני ישום, נקרא מעתה Business Connectivity Services (BCS). בין יכולותיו אנו מוצאים את איפשור הקישוריות  הן מ-SharePoint 2010, כמו גם מישומי הלקוח של Office 2010, למקורות מידע חיצונים (כגון SQL, Oracle, SAP Web Services וישומים מותאמים אחרים).

בגירסת 2010 אנו רואים את ניצני ההפריה ההדדית בין יכולות הרכש החדש (FAST ESP) ומנוע החיפוש המוכר מ-SharePoint 2007, במקביל להתקדמות כל אחד מהמנועים בכיוונים המקוריים שלו. בין היכולות החדשות והמועצמות אנו רואים את ממשק המשתמש, המידע החברתי, ארכיטקטורה תשתיתית משופרת ללא הכר, התקנה מבוססת אשפים והצעות יעול, עזרי ניהול יעילים לזיהוי נקודות לשיפור הביצועים, כלי פיתוח וישום מוכרים עם יכולות חדשות, טכנולוגיה משופרת, אחידות בבסיס הישום והמון פתיחות להרחבה והתאמה לצרכי הארגון.

מ-FAST למדנו אודות זיהוי טוב יותר של שפת פריט התוכן, והרחבנו את הממשק כך שניתן לחפש בשפה הרצויה, ולאו דוקא בשפת האתר בו אתה מצוי, קיבלנו את רעיון ה-Navigators (או בשמם החדש: Refiners) שמאפשרים טיוב חזותי נוח, ושילבנו אותם במערך "המאפינים המנוהלים" של SharePoint, כך שהם פשוט נמצאים שם ... מהקופסה. כהמשך טבעי מוצגים גם "מצמצמי תחום" תאריכיים, אנושים ואחרים, אשר הופכים את תהליך טיוב השאילתה וההתמקדות לכיוון התוצאות המבוקשות לאינטראקטיבי, מהיר ונוח, וגם הם ניתנים להתאמה מנהלתית.

את הגורם האנושי המשכנו והעצמנו מתוך הבנה שהוא יכול לשמש כמקור יחודי למידע, אף מעבר לפריטי התוכן הרשומים על שמו, ולכן נעשה שימוש גם בתגיות חברתיות והוא זוכה לאלגוריתם חיפוש יחודי משלו.

קישוריות קלה ל-Windows 7 (קליק אחד ויש לנו נקודת חיפוש ב-Windows Explorer) וחיפוש ממכשירי כף יד מרחיבים את החיפוש לסביבות נוספות.

את השאילתות מהקופסה הרחבנו עם ביטויים המשלבים AND ו-OR ואף סוגרים ביניהם, שמות חיבה (nicknames) וזיהוי פונטי, ואת דיוק התוצאות שיפרנו רבות תוך לימוד מנסיונם של מומחי FAST .

למפתחים צפויה הפתעה נעימה בדמות Web Parts מהקופסה ... הניתנים להרחבה!

ולכל מי שמתכוון להתקין את השרת צפויה התנסות הרבה משופרת, מבוססת אשפים והצעות וברירות מחדל, שיהפכו את התהליך לפשוט מתמיד.

ואחרי כל זה, חשוב להזכיר רק כי אנו מצויים היום בפתח גירסת הבטא הציבורית הראשונה ועוד ארוכה הדרך ויתכנו בה שינויים רבים ולכן חשוב מאוד שלא להיתלות ביכולת זו או אחרת המוזכרת במאמר זה, מאחר שלא ניתן בשלב הנוכחי להבטיח שכולן תגענה אל קו הגמר באיכות מספקת כדי להיכלל במוצר בגירסתו המושלמת.

 

רונה לוסטיג

Ronalus@microsoft.com

 

לאור העובדה כי מדובר בגרסת BETA מוקדמת, האמור במאמר זה הינו בעירבון מוגבל בלבד. השימוש בגרסה זו מיועד למשתמשים מנוסים בלבד הנוטלים על עצמם את מלוא האחריות לשימוש במוצר הבלתי מוגמר, אשר אינו מיועד עדין להתקנה בסביבת ייצור או עבודה כלשהם.

כל האמור במאמר נמסר כמידע לציבור בלבד ואין לראות בו כל התחייבות או מצג מצד מיקרוסופט או מי מטעמה.

 attachment 161-SharePoint-2010.pdfהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה