עולם אחזור המידע בחצי היובל האחרון (1994-2019)

עפר דרורי 14.10.2018 04:07
עולם אחזור המידע בחצי היובל האחרון (1994-2019)


בהרצאה ניתנה סקירה על עולם אחזור המידע כפי שהוא בא לידי ביטוי בחצי היבול האחרון מתוך הפעילות של קבוצת העניין אחזור מידע וטקסט – SIGTRS שהמחבר הקים.
בראשית היו מנועי חיפוש אבל קדמו להם המדריכים. בעולם ראשוני בו החלו להצטבר ברחבי הרשת מסמכים רבים והדרך לאתר אותם הייתה מוגבלת פותחו המדריכים. תוכנות שיצרו היררכיה נושאית על מרבית המידע ברשת כאשר המחפש של המידע ניווט עצמו באמצעות אתרי המדריכים למידע שרצה. לא היה חיפוש של מסמך מסוים כפי שנהוג היום אלא חיפוש נושאי. התעניינת במידע תיירותי על צפון איטליה? הדרך להגיע אליו הייתה דרך קטגוריה של "תיירות" ממנה לדלג לקטגוריה "אירופה" משם לקטגוריה "איטליה" משם ל-"צפון איטליה" ומשם לפי הצורך, "מלונות" לרשימת מקומות לינה או "אגמים" לרשימת אתרי מים וכדומה.


משמעות השיטה הייתה קטלוג ידני של כלל המידע ברשת דבר שכמובן לא היה אפשרי אבל סיפק פתרון לא רע בשנים הראשונות של האינטרנט. בנוסף לא הייתה בהכרח התאמה בין המונח/מושג "ההגיוני" בעיני המחפש לבין זה שעליו חשב מקטלג האתרים. הדבר היה נכון שבעתיים בעת שימוש באתרים בשפות שונות שבהם מיומנות הגדרת הקטגוריות בשפות שונות היא קריטית. שיטת חיפוש זו מתאימה לאנשים עם סבלנות וסקרנות טבעית רבה אבל פחות מתאימה לאנשים קצרי רוח ותזזיתיים המאפיינים את הדור שלנו.


מנועי החיפוש ובראשם גוגל יצרו ליגה חדשה. לא עוד ניווט נושאי אלא כתיבה ישירה של הנושא המעניין אותי כמו למשל "מלון בצפון איטליה ליד אגם".


בהמשך התפתחו המנועים שניסו לסייע למחפש בניחוש רצונו. פעולה זו בוצעה באמצעות ניחוש מונחי החיפוש ע"י השלמת מחרוזת החיפוש בהתבסס על חיפושים קודמים, בקטגוריזציה של התוצאות וחיבורן באשכולות נושאיים ועוד ועוד. שיטה זו אפשרה לסוחרים גם להציע אתרים דומים או מוצרים דומים שאפשרה גם הגדלת המכירות אבל לעתים גם סייעה אמתית באיתור מידע שהתקשינו להגדיר בעת החיפוש.


אנו נמצאים בעולם בו נותני השירותים מנסים לנחש את התשובה לשאלה שטרם נשאלה, לעתים זה מטרד ולעתים מסייע, הכל תלוי בדרך ובאחוז הצלחת הניחוש.


בהרצאה נדבר על מגמות בעולם החיפוש וגם נזכיר את פעילות קבוצת העניין לאחזור מידע וטקסט SIGTRS  בעשרים וחמש השנים האחרונות.
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה